Bez kategorii

Resize
View
 • Instrukcja

  PODSTAWOWE ZASADY KONSERWACJI

  Obudowy amortyzatorów i zbiorników są zabezpieczane antykorozyjnie. Przed zamontowaniem a także kilka razy do roku zwłaszcza w zimie zaleca się ich woskowanie używając wosku samochodowego.

  Uwaga nie używać detergentów gdyż mogą one uszkodzić powłokę antykorozyjną.

  Każdorazowo kiedy amortyzator jest w pełni skompresowany, trzpień amortyzatora jest oczyszczany za pomocą zgarniacza umieszczonego w obudowie. Ponieważ w większości seryjnych samochodów amortyzator jest rzadko w pełni skompresowany na dolnej części trzpienia osadzają się zabrudzenia, które sprzyjają korozji a  brud powoduje uszkodzenia uszczelnień amortyzatora. Aby zapobiec temu problemowi zaleca się jak najczęstsze czyszczenie trzpienia amortyzatora z powstających zabrudzeń. Uszczelnienia są zaprojektowane tak aby wytrzymywać ciągłą temperaturę pracy do 90 stopni Celsjusza. W przypadku złego doboru amortyzatorów lub ich złych ustawień może dojść do ich uszkodzenia wskutek przegrzania. Dostępne są na zamówienie pakiety uszczelnień pracujące w temperaturach do 170 stopni Celsjusza.

  CIŚNIENIE GAZU W ZBIORNIKACH

  WAŻNE! Wszystkie amortyzatory SX RACING napełniane są azotem. Azot nie wchłania wilgoci i nie rozszerza się pod wpływem wzrostu temperatury tak jak powietrze.  Napełnianie amortyzatorów powietrzem doprowadza do  ich wewnętrznej korozji.

  Wszystkie amortyzatory producent przekazuje zamawiającemu z odpowiednim ciśnieniem  azotu, które wynosi  13.8 bar.  Ciśnienie to powoduje kompresję oleju i zapobiega jego spienieniu. Zmiana ciśnienia nie zmienia współczynnika tłumienia lecz tylko w małym stopniu wartość stałej sprężyny. Dopuszczalny jest zakres regulacji w zakresie +/- 3.5 bar! Zmiany ciśnienia powyżej podanego zakresu mogą doprowadzić do uszkodzenia amortyzatora lub jego niewłaściwej pracy. Zmiana ustawień powinna być dokonana poprzez zmianę sprężyn lub zmianę siły tłumienia w amortyzatorze.

  SERWIS I PRZEGLĄDY

  W aplikacjach nie rajdowych amortyzatory powinny działać poprawnie przez kilka lat. Zaleca się jednak sprawdzanie ciśnienia, czyszczenie obudowy oraz trzpienia kilka razy w roku zwłaszcza w zimie.

  W aplikacjach rajdowych wymagany jest serwis co każdy rajd !

  W okresie rękojmi wymagany jest przegląd u producenta po każdym rozpoczętym rajdzie.

 • Jak dobrać amortyzator?

  Rodzaj amortyzatorów jaki jest odpowiedni do Twojego rajdowego samochodu uzależniony jest od bardzo wielu czynników. Jego przeznaczenie, masa, rodzaj zawieszenia jak w T2(sprężyny, resory, drążki skrętne itp.), średnia prędkość przejazdu i rodzaj terenu czy też charakterystyki rajdu to tylko nieliczne z nich. Nie zapominajmy również o preferencjach kierującego. Są różne rodzaje rajdów terenowych, na jednych pokonuje się kilkanaście kilometrów przy minimalnych prędkościach na innych dziesiątki kilometrów po mega wybojach a na maratonach setki kilometrów z bardzo dużymi prędkościami przejazdowymi po szutrowych drogach oraz po wydmach z piasku. Odpowiednie amortyzatory muszą zapewnić doskonałą trakcję, być odporne na wysoką temperaturę generowaną podczas  pracy kół i być odporne na siły działające w zawieszeniu. Projekt amortyzatorów jest ogromnie trudny kiedy spotykamy się z przypadkiem gdy skok zawieszenia ograniczony jest niepotrzebnie poprzez błędy konstrukcyjne pojazdu. Nie możemy podpowiadać jak projektować ramy i zawieszenia w Waszych pojazdach ale prosimy kierować się kilkoma podstawowymi zasadami w zakładce MONTAŻ, które pomogą aby amortyzatory były wykorzystane w pełnym ich zakresie działania i zgodnie z przeznaczeniem.

 • KJS

  Amortyzatory do samochodów rajdowych

  Zalety:

  – Amortyzator hydrauliczny jednotubowy
  – Potrójna regulacja
  – Aluminiowa obudowa Ø52mm z twardą anodą
  – Chromowane tłoczysko Ø18mm hartowane powierzchniowo
  – W pełni serwisowalny

  Regulacje:

  – Odbicie
  – Szybkie dobicie
  – Wolne dobicie
  – Wstępne napięcie sprężyn

 • Montaż

  Praca amortyzatora powinna odbywać się po torze prostoliniowym podczas gdy praca pozostałych części zawieszenia zatacza łuk. Amortyzatory w rajdowych aplikacjach powinny być montowane tak aby zamykały się i otwierały praktycznie do  końca. Podczas zwykłej pracy w rajdowym samochodzie terenowym o dużym skoku zawieszenia amortyzatory mogą wytwarzać bardzo wysoką temperaturę dlatego powinny być zamontowane z dala od potencjalnych wycieków cieczy palnych takich jak paliwo czy olej!  Amortyzatory powinny być wyeksponowane na bezpośrednie działanie świeżego powietrza, które pomaga w ich chłodzeniu a jeśli tylko jest to możliwe odizolowane od emiterów ciepła takich jak układ wydechowy, chłodnice, turbosprężarki. Nadmierne działanie ciepła może uszkodzić uszczelnienia.  Amortyzatory i zbiorniki powinny być tak zamontowane aby w ekstremalnych warunkach nie działały na nie żadne siły boczne oraz żeby nie ocierały się podczas pracy zawieszenia o elementy ramy, elementy zawieszenia czy też opony lub felgi w celu uniknięcia ich mechanicznego uszkodzenia. Podczas mocowania zbiorników należy przykręcać je opaskami na samych ich końcach, niedopuszczalne jest ich mocowanie  opaskami przez środek. Należy się upewnić że przewody nie będą ocierać się o żadne części karoserii lub ramy aby zapobiec ich przetarciu. Należy zachować szczególną ostrożność podczas spawania  i szlifowania. Brak zabezpieczenia może doprowadzić do uszkodzeń lagi tłoczyska, węża lub obudowy. Podczas spawania wokół amortyzatorów należy upewnić się, że masa jest podpięta bezpośrednio w pobliżu spawanego elementu. Jeśli prąd podczas spawania będzie mógł przepływać poprzez amortyzator istnieje duże prawdopodobieństwo powstania łuku elektrycznego pomiędzy prętem tłoczyska a innymi metalowymi częściami ramy. Łuk elektryczny, który powstanie może trwale uszkodzić powłokę chromową i zniszczy uszczelnienia amortyzatora. Amortyzatory mogą być montowane w dowolnej pozycji. Montaż naszych amortyzatorów powinna się odbywać w naszych autoryzowanych serwisach SX RACING pod rygorem utraty rękojmi.

  Amortyzatory zaprojektowane są tak aby tylko tłumić siły jakie powstają podczas ściskania i rozprężania zawieszenia. Nie są zaprojektowane aby radzić sobie z nagłymi siłami mechanicznymi powstającymi podczas całkowitego ściskania i rozprężania zawieszenia ponad przewidziany skok amortyzatora. Amortyzatory nie są projektowane aby być odporne na uszkodzenia mechaniczne występujące w miejscach montażu! Zaleca się stosowanie dodatkowych odbojów i taśm ograniczających skok koła i sprawdzenie czy podczas pracy zawieszenia nie blokują się mechanicznie mocowania amortyzatora o elementy zawieszenia!!!

 • Quads FIM

  Nowy projekt amortyzatorów do Yamahy Raptor 700 Dakar edition specjalnie projektowany z Siergiejem Karyakinem zwycięzcą Rajdu Dakar 2017 w klasie Quad.

  Zalety:

  Lekka waga
  Jednotubowy amortyzator
  Zintegrowany zbiornik
  Podwójny zawór,
  Hydrauliczny bump stop
  Zawór kontroli trakcji,
  Bimetal,
  Regulacja 3 torowa plus bump stop,
  SX olej specjalna formuła na Dakar

  Regulacje:

  Odbicie
  Szybkie dobicie,
  Wolne dobicie
  Wstępne napięcie sprężyn
  Hydrauliczny bump stop

 • Rajdy/RALLY

  Amortyzatory do samochodów rajdowych Grupy N/R4 I Grupy Open.

  Zalety:

  – Amortyzator hydrauliczny jednotubowy
  – Potrójna regulacja
  – Inteligentny system odbicia
  – Hydrauliczny bump stop
  – Hydrauliczy rebound stop
  – Aluminiowa obudowa Ø60mm z twardą anodą
  – Chromowane tłoczysko Ø18mm hartowane powierzchniowo
  – W pełni serwisowalny

  Regulacje:

  – Odbicie
  – Szybkie dobicie
  – Wolne dobicie
  – Wstępne napięcie sprężyn
  – Hydrauliczny bump stop

 • Specjalne

  Amortyzatory do pojazdów specjalnych I wojskowych.

  Więcej informacji – kontakt: sx@sxracing.com

 • SX 60 BYPASS

  Oferują najwyższy poziom tłumienia z możliwością dobrania charakterystyki pracy w najbardziej wymagających warunkach off-road. Zewnętrzna możliwość regulacji pozwala na natychmiastową zmianę charakterystyki pracy amortyzatora w ciągu kilku sekund. Najlepiej pracują w pojazdach o dużym skoku zawieszenia. Amortyzatory posiadają szereg zewnętrznych tub z zaworami (w zależności od modelu), które kontrolują przepływ oleju w poszczególnych strefach (1-6). Nie należy mylić z regulacją siły tłumienia szybkiego i wolnego dobicia gdzie kontrolowana może być tylko jedna strefa pracy amortyzatora! Długość oraz strefy pracy amortyzatora projektowane są indywidualnie do pracy zawieszenia w rajdowym samochodzie w zależności od aplikacji i typu rajdu. Dlatego amortyzatory kupowane z tzw. „półki” są uniwersalne i pracują uniwersalnie.  być komfortowe przy jeździe po małych nierównościach  i progresywnie zwiększają swoją siłę tłumienia podczas jazdy po bardziej wymagającym terenie. Amortyzatory te są niezbędne do szybkiej jazdy w trudnym terenie gdzie stosujemy skok amortyzatora od około 20 – 30 cm.